Семка

Що таке кислотність ґрунту?

Що таке кислотність ґрунту.

Для одержання стабільних і рясних врожаїв необхідно докласти масу зусиль: придбати якісне насіння, забезпечити своєчасний полив, вчасно обробити рослини від хвороб та шкідників і багато іншого.

Але, часто, коли не отримуємо очікуваного результату. Тоді ми задаємося питанням: «Чому? Адже робили все правильно!?»

Одним з факторів, який впливає на наш урожай є кислотність ґрунту.

Давайте розберімося, що це таке.

Кислотність ґрунту створюється наявністю іонів водню (Н+) в ґрунтовому розчині й поглинаючому комплексі. Характеризується цей показник рівнем рН ґрунту.

Якщо при аналізі рН дорівнює 7.0, то ґрунт вважається нейтральним, якщо нижче – кислим, якщо вище – то лужним. Оптимальним для вирощування більшості рослин вважається рівень кислотності від 5.0 до 7.0. (слабокислий і нейтральний ґрунт).

При підвищеній кислотності погіршується ріст і розвиток кореневої системи, тому рослина погано вбирає воду та поживні елементи з ґрунту і добрив.  Також порушується обмін речовин, послаблюється синтез білків, особливо в початковий період росту рослин.

У кислих ґрунтах ускладнюється діяльність корисних ґрунтових мікроорганізмів, особливо азотфіксуючих, а також бульбочкових бактерій, для розвитку яких найбільш сприятлива нейтральна реакція (pH 6.5-7.0).  Знижується формування доступних для рослин форм азоту, фосфору та інших поживних елементів.  У таких ґрунтах спостерігається дефіцит фосфору, молібдену, кальцію і магнію, оскільки вони переходять в важкодоступні для рослин сполуки.

Крім ґрунтів з підвищеною кислотністю, в нашій країні існують ґрунти з лужною реакцією.  Такі землі називають солонцями.

Солонці відрізняються поганими фізичними властивостями: у вологому стані набухають і запливають, а при висиханні твердіють, утворюють кірку і розтріскуються на брили.  На таких ґрунтах проблематично отримувати високі врожаї – щільний шар такої землі не дає кореневій системі стабільно розвиватися.

Солонцюваті ґрунти можуть бути поліпшені дуже глибокою оранкою з одночасним внесенням органічних добрив (наприклад, гноєм).  При сильній лужної реакції проводять гіпсування – внесення під перекопування гіпсу.  Також на таких ґрунтах рекомендується вносити кислі форми добрив, таких як суперфосфат і сульфат амонію.

Рівень pH кислих ґрунтів, найчастіше, вирівнюється вапнуванням.  Під осінню оранку вносять вапно або доломітове борошно.